Zajęcia z uczniami w ramach projektu "Odnawialne źródła energii - pilotażowy projekt przygotowujący wielkopolskie szkoły zawodowe do poszerzenia oferty edukacyjnej o technologie OZE" w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczęły się 29 listopada 2012 i zakończą się 21.03.2013.
Zajęcia laboratoryjne prowadzone są z zastosowaniem otrzymanych w ramach projektu pomocy dydaktycznych i materiałów. Dodatkowo na zajęciach wykorzystywane są animacje pracy urządzeń generujących energię odnawialną, oraz filmy dydaktyczne związane z tematyką zajęć.
Zajęcia odbywają się systematycznie i realizują założenia programowe projektu Odnawialnych Źródeł energii. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, co potwierdza niemal 100 procentowa frekwencja.
W terminie od 14.01.2013 do 18.01.2013 uczniowie uczestniczyli w praktyce odbywającej się na terenie szkoły. W ramach praktyki za pomocą kamery termowizyjnej wykonali inspekcję szkoły po termomodernizacji.
Od 21.01.2013 do 25.01.2013 uczniowie odbyli praktykę w zakładach pracy, których profil gwarantował realizację praktyki zgodnie z przewidzianym programem praktyki.
Praktyki odbywały się w czterech zakładach pracy:
- ZAP KOOPERACJA - zakład zainstalował na swoim terenie baterie ogniw słonecznych, a w pobliskim terenie farmę wiatraków,
- KONTRAST - zakład zajmujący się projektowaniem instalacji energetycznych w tym również energetyki odnawialnej,
- Ostrowski Zakład Ciepłowniczy - posiada komorę do spalania biomasy, oraz odnawialne źródło energii w technologii ORC,
- „Delphi Poland” SA - zakład prowadzi politykę racjonalnego gospodarowania energią.
|
|
Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim to nie tylko jedna z najlepiej wyposażonych szkół technicznych w regionie, ale przede wszystkim najwyżej plasująca się w rankingu szkół ponadgimnazjalnych placówka na tym terenie (9. miejsce w Polsce wśród szkół technicznych, 2. miejsce w Wielkopolsce).
Proponuje uczniom kształcenie w Technikum w kierunkach:
a w Zasadniczej Szkole Zawodowej w kierunkach:
- Monter mechatronik
- Monter elektronik
Obecnie w ZST kształci się 700 przyszłych elektroników, mechatroników, informatyków, monterów mechatroników i elektroników.
Zajęcia odbywają się w salach wyposażonych w sprzęt audiowizualny, połączony ze szkolnym studiem RTV. Ćwiczenia laboratoryjne prowadzone są w małych grupach w pracowniach: elektrotechniki, elektroniki analogowej i cyfrowej, automatyki i robotyki, urządzeń elektronicznych, telekomunikacji, mikroprocesorów, CNC, sterowników i techniki komputerowej. Szkoła ma 6 pracowni komputerowych i podłączone do Internetu centrum multimedialne.
Szkoła posiada krytą pływalnię, dwie sale gimnastyczne i laboratorium warsztatowe. W ramach międzynarodowego programu Leonardo da Vinci grupy młodzieży odbywają praktyki zawodowe w Niemczech i Anglii, zyskując paszporty, dające kwalifikacje do pracy w UE.
Dzięki wysiłkowi nauczycieli przedmiotów zawodowych ZST może się poszczycić ponad 190-cioma laureatami centralnych olimpiad i konkursów, natomiast wysoko kwalifikowani nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących zapewniają bardzo dobre i skuteczne przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego. Większość naszych absolwentów kontynuuje więc naukę na wyższych uczelniach.
O osiągnięciach uczniów i ich nauczycieli możecie przeczytać na stronie internetowej szkoły. Tam znajdziecie bieżące informacje z życia szkoły. Zapraszamy do jej odwiedzenia.
Prezentacja szkoły (.pps)
|